Handel z Turcją
wsparcie prawnohandlowe
W ramach działalności JK Law & Consulting oferujemy kompleksową usługę prawnohandlowego wsparcia działalności importerów i eksporterów na terenie Turcji.
Turcja to dziewiętnasta pod względem wielkości gospodarka świata – dla porównania Polska plasuje się na 22 miejscu. Strategia rozwoju kraju zakłada, że do 2023 r., Turcja będzie dziesiątką gospodarką świata, pod względem wielkości wytworzonego PKB. Turcja jest na szóstym miejscu pod względem wartości handlu z Unią Europejską (suma wartości eksportu i importu) – po Stanach Zjednoczonych, Chinach, Zjednoczonym Królestwie, Szwajcarii i Rosji.
3 wymiarowe wsparcie
1
Wsparcie biznesowe
-
znalezienie wiarygodnego partnera biznesowego
-
weryfikacja kontrahenta
-
organizacja i uczestnictwo w spotkaniach biznesowych
2
Wsparcie prawne
-
sporządzanie umów międzynarodowych
-
założenia firmy
-
założenie konta bankowego
-
reprezentacja
3
Wsparcie
logistyczne i celne
-
przygotowanie towaru na eksport
-
dokumentacja celna
Co importujemy z Turcji?
Turecka gospodarka oparta jest przede wszystkim o usługi (60% PKB), rolnictwo (6,8% PKB) oraz przemysł – (32% PKB), z czego najwięcej eksportu stanowi sprzęt motoryzacyjny, petrochemiczny i elektroniczny, ale również stal, żelazo, wyroby metalowe oraz odzież i tekstylia. Z kolei import oparty jest przede wszystkim o przemysł petrochemiczny.
Unia Celna
Turcja związana jest z EU Unią Celną, w ramach której zniesiono wiele barier dla produktów rolnych i przemysłowych. Kraj dostosował i ujednolicił również taryfy celne, oraz dostosował swoje prawo w zakresie polityki handlowej i przepisów o własności intelektualnej czy konkurencji. Wiele wzajemnych umów, w tym umowa o wolnym handlu, spowodowały dziesięciokrotny wzrost obrotów (importu i eksportu) między Polską, a Turcją.
Perspektywy
W sytuacji rosnących cen frachtu morskiego z Chin, polskie firmy coraz częściej szukają i decydują się na alternatywne rozwiązania, zmieniając dostawców. Atrakcyjnym krajem pod tym względem okazuje się Turcja, skąd dostępne są serwisy lotnicze, morskie, drogowe, kolejowe, w korzystnych cenach. Kraj ponadto stale wspiera inwestycyjnie gospodarkę, w tym inwestuje w infrastrukturę czy dofinansowuje firmy dotknięte pandemią.
Plusy handlu z Turcją
-
Liczne umowy między UE, a Turcją, znoszące wiele barier,
-
Relatywnie tani transport, co ma duże znaczenie dla produktów nisko marżowych,
-
Możliwa obsługa spedycyjna; drogowa, kolejowa, lotnicza i morska,
-
Programy rozwoju infrastruktury i firm w Turcji,
-
Relatywnie tania siła robocza,
-
Szybki rozwój gospodarczy.