top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraJoanna Kuruçaylıoğlu

Jak przekształcić współwłasność łączną we współwłasność ułamkową? Praktyczny przewodnik dla Polaków mieszkających w Turcji

Prawo zaczyna się od definiowania pojęć, dlatego zacznijmy od pojęcia własności. Własność oznacza pełnię praw do danego przedmiotu; właściciel jest właścicielem rzeczy. Prawo własności dzieli się na własność indywidualną i współwłasność. Własność indywidualna oznacza, że jedna osoba ma prawo własności do rzeczy. Współwłasność oznacza, że kilka osób ma prawo własności do rzeczy. Współwłasność dzieli się na współwłasność łączną (inaczej współwłasność udziałową) i współwłasność ułamkową. Współwłasność łączna (współwłasność udziałowa) oznacza, że kilka osób jest wspólnie właścicielami rzeczy na podstawie umowy lub ustawy. Definicja współwłasności łącznej znajduje się w artykule 701 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ustawą, współwłasność łączna powstaje na podstawie przepisów lub umowy. Współwłasność udziałowa powstaje na podstawie przepisów dotyczących zwykłej spółki lub na podstawie umów, na mocy których kilka osób wspólnie nabywa prawa do rzeczy. W przypadku współwłasności łącznej nie ma określonych udziałów, każdy współwłaściciel ma prawo do całości rzeczy. Współwłasność łączna może wynikać z umowy (np. zwykła spółka) lub z dziedziczenia. Współwłasność ułamkowa oznacza, że kilka osób jest właścicielami całości rzeczy proporcjonalnie do swoich udziałów.


Najbardziej charakterystyczną cechą współwłasności łącznej jest to, że współwłaściciele nie mogą sprzedawać, darować, zastawiać lub w inny sposób dysponować swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Aby współwłaściciel mógł dysponować swoim udziałem, musi zostać przeprowadzona likwidacja współwłasności łącznej lub przekształcenie jej we współwłasność ułamkową. W niniejszym artykule omówimy sposób i proces przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową.


Jeżeli współwłaściciele zdecydują się przekształcić współwłasność łączną we współwłasność ułamkową, mają do wyboru dwie drogi. Mogą wszyscy stawić się w urzędzie ksiąg wieczystych i zażądać przekształcenia, albo jeden z nich może złożyć pozew. Przykładowo, jeżeli spadkobiercy chcą przekształcić współwłasność łączną we współwłasność ułamkową, wszyscy muszą stawić się w urzędzie ksiąg wieczystych z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli któryś ze spadkobierców nie może stawić się osobiście (np. ze względu na stan zdrowia), musi udzielić zgody w formie notarialnej. Urząd ksiąg wieczystych uzna notarialną zgodę nieobecnego spadkobiercy i dokona przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową.


Jeżeli spadkobiercy lub współwłaściciele znajdują się w różnych miejscach i nie mogą stawić się w urzędzie ksiąg wieczystych, urząd wyśle im zawiadomienia zgodnie z przepisami ustawy o doręczeniach. Jeżeli wśród spadkobierców jest osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, zawiadomienie zostanie doręczone jej przedstawicielowi ustawowemu. Koszty doręczenia ponosi wnioskodawca, czyli osoba żądająca przekształcenia współwłasności. Jeżeli w ciągu 30 dni od doręczenia zawiadomień nie wpłyną żadne sprzeciwy, urząd ksiąg wieczystych dokona przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową.


Jeżeli po doręczeniu zawiadomień współwłaściciele nie zgłoszą sprzeciwu, ale przedstawią różne postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub jeżeli dane w księdze wieczystej nie mogą zostać poprawione, urząd nie dokona przekształcenia. W takim przypadku jeden ze współwłaścicieli musi złożyć pozew do sądu rejonowego.


Pozew o przekształcenie współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Jeden lub kilku współwłaścicieli wnosi pozew przeciwko pozostałym współwłaścicielom. Sąd wyznaczy termin rozprawy i wezwie pozwanych do zgłoszenia ewentualnych sprzeciwów. Jeżeli pozwani nie przedstawią uzasadnionych sprzeciwów lub nie złożą pozwu o podział majątku, sąd przekształci współwłasność łączną we współwłasność ułamkową. Pełnomocnik powoda musi sprawdzić, czy wezwania do pozwanych zostały doręczone zgodnie z przepisami. Jeżeli któreś wezwanie zostało doręczone nieprawidłowo, pełnomocnik powinien wnioskować o ponowne doręczenie. Prawidłowe doręczenie ma na celu umożliwienie pozwanym skorzystania z prawa do sprzeciwu. Jeżeli doręczenia będą nieprawidłowe, a pozwany wniesie apelację, sąd drugiej instancji może uchylić wyrok sądu pierwszej instancji.


W orzeczeniu sąd musi dokładnie określić udziały każdego współwłaściciela. Jeśli sąd ograniczy się do wskazania udziałów na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wyrok będzie wadliwy.


Skorzystanie z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie nieruchomości pomoże zaoszczędzić czas i uniknąć nieodwracalnych strat prawnych. Adwokat będzie monitorować postępowanie do końca, dbając o to, aby wyrok był jasny i bez wątpliwości wykonawczy.




Comentarios


bottom of page