top of page
Szukaj

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z mediów społecznościowych w Turcji, czyli "podatek od YouTube"

Od 1 stycznia 2022 roku w Turcji wszedł w życie 15 procentowy podatek od dochodów uzyskiwanych przez twórców i influencerów internetowych na platformach społecznościowych na podstawie ilości wyświetleń, reklam oraz współprac.


15-PROCENTOWY PODATEK (tur. stopaj)

15-procentowy podatek zostanie potrącony od każdego twórcy, który zarabia pieniądze w Internecie za pomocą social mediów. Osoby, które stały się podatnikami w związku z reklamami opublikowanymi przy poprzednim rozporządzeniu, będą opodatkowane odrębnie. "Podatek od Youtube" osób, które zarabiają na reklamach za pośrednictwem tej platformy będzie potrącany bezpośrednio z konta bankowego twórcy.


ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA POBIERANIE PODATKU LEŻY PO STRONIE BANKU

Odpowiedzialność za pobieranie podatku leży po stronie banku Podczas gdy osoba posiadająca kanał na YouTube jest tylko podatnikiem to główna odpowiedzialność podatkowa spoczywa na bank,u w którym dany twórca posiada rachunek i na który przelewane są pieniądze z tytułu współpracy zYouTube. Tym samym YouTuberzy będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgowości.


CYFROWY URZĄD SKARBOWY (tur. Digital Vergi Daire)

Najważniejszym filarem pakietu reformY podatkowej wprowadzonej z 1 stycznia br. jest utowrzenie Tureckiego Cyfrowyego Urzędu Skarbowego. Stopniowo będą powiększane grupy podatników, które mają być uwzględniane we wnioskach dotyczących ksiąg elektronicznych i dokumentów elektronicznych. Zostanie wdrożona aplikacja modilna„Türkiye Dijital Vergi Dairesi”, która będzie dostępna 7/24.


CYFROWY ASYSTENT PODATKOWY BĘDZIE ROZPATRZYWAŁ WNIOSKI I OŚWIADCZENIA PODATKOWE (tur. Dijital Vergi Asistanı)

Dzięki Systemowi Cyfrowej Kontroli Podatkowej skrócą się okresy rozliczeniowe, w tym co najważniejsze, rozpatrzenie zwrotu podatku.Księgi elektroniczne będą dostępne w cyfrowym urzędzie skarbowym, audyty i kontrole będą również przeprowadzane w witrualnie.Comentários


bottom of page