top of page
Szukaj

Korzyści z założenia i prowadzenia biznesu (firmy) w Turcji

Turcja jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie jest jednym z najlepszych miejsc do rozpoczęcia i rozwijania biznesu. Dzięki dobrze prosperującej gospodarce, położeniu geopolitycznym, obiecującym możliwościom rozwoju, ciężko pracującym społecznościom biznesowym i młodej populacji, kraj przyciąga zagranicznych inwestorów z całego świata. Istnieje wiele korzyści dla inwestorów zagranicznych, którzy planują założenie firmy w Turcji.

Turcja jest ekscytującym rynkiem, ponieważ ma strategiczną pozycję będąc centrum handlowym Europy i Bliskiego Wschodu. Ponadto kraj ten stanowi wyjątkową okazję dla inwestorów zagranicznych o wysokim potencjale inwestycyjnym na przyszłość przy stałym wsparciu rządu tureckiego. Jakie są korzyści założenia i prowadzenia biznesu w Turcji przez obcokrajowca?

1. Niskie koszty operacyjne

Jedną z korzyści, jakie można uzyskać z założenia firmy w Turcji, są niskie koszty operacyjne. O ile założenie firmy w innym kraju, takim jak Wielka Brytania czy USA, będzie cię kosztować fortunę, w Turcji założenie firmy jest relatywnie tanie. W Turcji każdego roku około miliona studentów kończy studia, następnie wielu z nich zamiast rozpoczynać działalność gospodarczą zaczyna szukać pracy. Z tego powodu koszt początkowych wynagrodzeń i pracy jest stosunkowo niski. Również koszt dla dostawców jest niski, chociaż jakość towarów i usług jest nadal wysoka. Jest to duża korzyść, ponieważ nie musisz martwić się bardziej początkowymi kosztami swojej firmy.


2. Wysokie wydatki konsumenckie

Kolejną korzyścią młodej populacji w Turcji jest wielkość jej wydatków. Młodzi ludzie uwielbiają podążać za trendami, które mają swoje ulubione marki i lubią wydawać pieniądze bez zastanowienia. Z odpowiednim biznesplanem i strategią marketingową możesz założyć udany biznes w Turcji zgodnie z potrzebami młodej populacji.


3. Lokalni producenci i fabryki

W życiu biznesowym logiczne jest zlokalizowanie producentów w pobliżu miejsca, w którym prowadzisz działalność. Turcja ma wielu lokalnych producentów, którzy chętnie pomagają i wspierają inwestorów. Jeśli masz pomysł i chcesz go zrealizować u lokalnego producenta, chętnie Ci pomoże. Lokalni producenci są również bardziej otwarci na przyjmowanie minimalnych zamówień niż więksi dostawcy. Dla inwestora, który zakłada biznes w Turcji, to ogromna korzyść.


4. Ulgi przyznawane przez rząd turecki (zachęty inwestycyjne)

Turecki rząd zachęca inwestorów zarówno lokalnych, jak i zagranicznych, redukując koszty związane z inwestycjami i tworząc środowisko bardziej przyjazne dla inwestorów. Dzięki nowemu systemowi zachęt inwestycyjnych ograniczyli wydatki inwestorów. Inwestorom zagranicznym, którzy uzyskają Certyfikat Inwestycyjny (IIC), przysługują następujące ulgi: zwolnienie z podatku VAT i cła, odliczenie od podatku, dopłata do składek na ubezpieczenie społeczne, dopłaty do oprocentowania, przydział gruntów, zwrot podatku VAT oraz zaliczki na podatek dochodowy.


5. Obywatelstwo tureckie

Od 2017 r. inwestorzy zagraniczni mogą uzyskać obywatelstwo tureckie i związane z nim korzyści poprzez założenie firmy w Turcji. Prawo do obywatelstwa tureckiego zostało przyznane obcokrajowcom, którzy inwestują powyżej określonej kwoty i tworzą zatrudnienie lub przechowują depozyt. Jeśli zainwestujesz co najmniej 500 tys. USD, stworzysz zatrudnienie co najmniej 50 osób, kupisz nieruchomość o wartości 250 tys. USD lub zatrzymasz depozyt w wysokości co najmniej 500 tys. papiery dłużne o wartości co najmniej 500 tys. USD pod warunkiem, że są przechowywane przez 3 lata, można uzyskać obywatelstwo tureckie.Comments


bottom of page